Klub Soja: Sære Gamle Villa + No Nose
Sære Gamle Villa spiller punkrock inspireret af fede bands, som du sikkert kender. Oprindelig begyndt som et musikprojekt af Danni Storm med særligt inviterede gæster. Sære Gamle Villa har udgivet et album og to ep’er siden afsættet i 2018. I 2025 blev et liveband dannet, bestående af Esben Bukh Glindvad (Norm Dogs, No Nose), Olle Bergholz, (Pleaser, Ond Tro), Tobias Bendixen (Big Mess, Motorsav) og Danni Storm (Ond Tro, Under Al Kritik). Det er dem du skal høre denne aften til Klub Soja.
Musikken er rå, personlig og kompromisløs – og Danni Storms karakteristiske vokal ligger et sted mellem sang, messen og digtoplæsning. Kunstner og anmelder Sune Køter Kølster har beskrevet Sære Gamle Villa som et projekt, der rammer direkte i maven med sin kombination af poetisk nerve og punket støjrock.
Aftenen byder også på No Nose, et sci-fi-inspireret punkband, der skaber deres eget lydlige univers. Med bas, keyboard, trompet og trommer som fundament bevæger No Nose sig mellem falset, rå skrig og staccato-rap. Musikken trækker tråde til postpunk og new wave fra 70’erne og 80’erne, men uden at dvæle nostalgisk. Resultatet er et lydbillede, der føles både futuristisk og genkendeligt – som soundtracket til en bar på en fremmed planet.
Praktisk info
Klub Soja: Sære Gamle Villa + No Nose
Fredag 6. marts kl. 20.30 / Dørene åbner kl. 20.00
Forsalg: 70 kr. + gebyr / 80 kr. ved køb i døren
Kontakt
Kulturhuset Islands Brygge
Islands Brygge 18